tren

Yeme Davranış Bozukluklarında Beslenme

Yeme bozuklukları uzun dönem tedavi gerektiren kronik hastalıklardır.

Anoreksiya Nevroza (Anoreksia Nervosa)

Yaş ve boy uzunluğu için olağan sayılan bir vücut ağırlığına sahip olmayı kabul etmeme, şişmanlamaktan aşırı korkma, beden algılamasında bozukluk ve menstrüasyonların kesilmesiyle karakterize bir yeme bozukluğu olarak tanımlanmıştır.

Bulimiya Nevroza (Blumia Nervosa)

Tıkınırcasına yeme periyotları ve bunları takip eden arınma davranışları ile karakterize olan bir yeme bozukluğudur. Hasta önce aşırı yemek yer sonra kusar, laksatif ve diüretik ilaçlar alıp, lavman yaparak yediği yiyecekleri çıkarır. Aç kalırlar ya da aşırı egzersiz yaparlar.

Tıkınırcasına Yeme Sendromu (Binge Eating Disorder)

Belli bir zaman diliminde birçok insanın yiyebileceğinden çok daha fazlasını yerler. Yemek esnasında kontrollerini kaybederler ve kendilerini durduramazlar. Normalden daha hızlı yerler ve yedikleri başkası tarafından görünür diye genellikle yalnız yemek isterler.

 

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 23.02.2022, 14:25

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Doktora Danış