tren

Tecar terapi, TR-terapi (Targeted Radiofrequency Therapy), odaklanmış radyofrekans terapisi, fizik tedavi programlarında yeni uygulanmaya başlanan bir metottur. Odaklanmış radyofrekans terapisi, uygulamanın etkileri ve fizyoterapistin manuel becerilerinin kombinasyonları ile şekillenen benzersiz ve yeni bir tedavi konseptidir.

 

TECAR Terapi Etki Mekanizmaları Nedir?

Bu metotta yüksek frekanslı elektromanyetik enerji transferiyle derin dokuda hipertermi meydana getirmek amaçlanır. Bu yöntem sayesinde hızlı ve etkin ağrı kesici, kas gevşetici ve ödem çözücü etkiler ortaya çıkar. Yumuşak doku travmalarında, özellikle spor sakatlıklarında, kas, tendon ve ligaman yaralanmalarında, eklem dejenerasyonlarında, boyun, sırt ve bel problemlerinde, sinir sıkışmaları ve ameliyat sonrası iyileşme döneminde kullanılabilir.  Uygulama süresi hastadan hastaya değişmekle birlikte 5-10 seans, haftada 2-3 kez uygulanması yeterli olmaktadır.  Bu tedavi; diğer klasik fizik tedavi uygulamalarından daha etkili olduğu için seans, zaman ve uygulama süresi açısından neredeyse yarı yarıya tasarruf sağlanmaktadır.

 

 

Güncellenme Tarihi: 28 Ara 2022, 14:22

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Doktora Danış