tren

Mükemmel Bir Etki İçin “Gülüş Tasarımı”

Dişlerimizdeki renk değişimi, çapraşıklıklar ve eksiklikler gibi kusurlu ağız görünümü çoğu kişiyi rahatsız etmekte ve günlük yaşamını dolaylı da olsa etkilemektedir. Bu gibi sorunlara sahip kişiler gülmemek için bilinçli olarak kendilerini engeller ve daha az konuşmaya gayret eder. Halbuki basit bazı uygulamalar sayesinde kişinin yaşadığı tüm bu sıkıntılardan kurtulması çok kolaydır.

Gülüş Tasarımı, en basit ifadeyle aynaya baktığımızda kendimizi nasıl görmek istediğimizdir.  Güzel bir gülüşün temel elemanları dişlerdir. Dişlerin mükemmel görünümünden önce, uygun şekilde ve boyutlarda olmaları gerekir. Okluzyon dediğimiz dişlerin kapanış ilişkisi doğru olmalı böylece gülüş simetrik ve iyi görünür. Bununla birlikte diş etlerinin sağlıklı olması da gülüşü etkileyen kilit unsurlardan biridir.

Gülüş tasarımı, diş beyazlatma, porselen lamine veneer, bonding, zirkon kaplamalar, diş eti operasyonları, diş boyu uzatma ve köprü gibi teknikler kullanılarak, yüzünüzün yapısı, teninizin rengi, dişleriniz, dudaklarınız gibi bileşenlerin bütünü incelenerek yapılmalıdır. Bu sayede diş rengi sorunları, diş eti şekilsizlikleri, dişlerin bozuk dizilişi, dişlerin arasındaki düzensiz boşluklar, kayıp dişler, yüz şeklindeki deformasyonlar, diş boylarındaki uyumsuzluklar ve kırık dişler gibi birçok problem tek kalemde çözülmüş olur.

İstenen gülüşe kavuşmada tedavi süreci kapsamlı bir restorasyon ile uzun bir döneme yayılabileceği gibi, kişinin tercihlerine bağlı olarak birkaç seans gibi kısa sürelerde de tamamlanabilir. Tedavide öncelik, kişinin ağız yapısı ve diş sağlığı hakkında bilgilendirilmesidir. Doğru bir planlama ile varolan sağlık sorunlarını çözmek ve istenen görünüme kavuşmak için tedavi planlaması yapılır.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 10:29

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

 

Doktora Danış