tren

Laparoskopik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Laparoskopi, leğen kemiği organları ile karın içi organlarının cerrahi tedavisinde, geniş ameliyat kesileri kullanmadan, boyutları 1 cm ve daha küçük 3-5 kesi içinden borucuklar yerleştirme ile yapılan ameliyattır. Genel olarak toplumda kapalı ameliyat olarak bilinir. Açık ameliyatlara göre daha az seviyede hasar veren bir işlemdir. Bu nedenle minimal invaziv cerrahi yöntemlerinden biri olarak tanımlanmaktadır.

Laparoskopik teknikler ile hem karın içindeki anormal durumlar teşhis edilebilir hem de cerrahi hastalıkların tedavisi için bir araç olarak kullanılabilir.

 

Neden Laporoskopik Cerrahi Yapılır?

Operasyonu geçirecek hastanın durumu açısından düşünürsek, açık cerrahi teknikleri daha fazla zarar verecekse ya da risk faktörleri azaltılmak isteniyorsa laparoskopik cerrahi tercih edilmelidir.

 

Hangi Hastalıkları Laparoskopik Cerrahi ile Tedavi Edebiliriz?

Laparoskopik cerrahi, birçok hastalığın teşhis ve tedavisi için tercih edilebilmektedir. İç organlar ile ilgili olan rahatsızlıklarda cerrahî müdahale imkânı tanıyan laparoskopi, üroloji, genel cerrahi, gastroenteroloji ile jinekoloji doktorları tarafından kullanılır. Laparoskopik cerrahinin tercih edildiği rahatsızlıklardan başlıcaları şunlardır:

– Karın ağrılarının araştırılması ve tanısı,

– Apandisit ile ilgili rahatsızlıkların teşhis ve tedavisi,

– Bağırsakların kesilmesini gerektiren hastalıkların tedavi edilmesi,

– Mide ülseri tedavisi,

– Obezite cerrahisi,

– Batın bölgesi kistlerinin tedavisi,

– Kolon, karaciğer, böbrek ve mesane gibi organların bazı parçalarının ya da tamamının çıkarılması,

– Kasık ve karın bölgesinde yer alan fıtıkların tedavisi.

 

Laparoskopik Cerrahinin Faydaları Nelerdir?

En önemli özelliği oluşabilecek riski minimalize etmesidir. Risklerin minumun seviyeye ulaşmasından sonraki diğer faydaları,

– Daha az kanama riski,

– Daha az ameliyat sonrası ağrı,

– Laparoskopik cerrahi sonrası daha kısa hastanede kalma süresi,

– Kabul edilebilir küçük ameliyat yara izi / kozmetik görünüm,

– Günlük yaşam ve çalışma yaşamına erken dönüş,

– Büyük görüntü ve HD görüntü eşliğinde operasyonun gerçekleştirilmesi.

 

 

Güncellenme Tarihi: 14 Tem 2022, 10:42

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış