tren

KOAH İçin En Önemli Risk Faktörü Sigara

Hava yollarını daraltıp solunumu güçleştirmesi ile bilinen KOAH hastalığı genellikle kronik bronşit ve amfizem zemininde gelişir. KOAH hastaları sıklıkla, kısa mesafe yürüyememelerinden, öksürüp balgam attıklarından yakınırlar. Tam olarak geri dönüşümlü olmayan hastalık tedavi edilebilir bir akciğer rahatsızlığıdır.

Sigara KOAH hastalığı için en önemli risk faktörüdür. Pasif içicilik dahi hastalık semptomlarının başlamasına sebebiyet verebilir. Kapalı alandaki tozlar, çeşitli kimyasal maddeler, evlerde ısınma amaçlı kullanılan organik yakıtlar ve hava kirliliği de KOAH için tehlike oluşturur.

KOAH tedavisi aşamalı olarak planlanmaktadır. İlk olarak hastalık izlenir ve değerlendirilir.  Hastalık için tehlike arz eden faktörlerin azaltılması tedavinin ikinci aşamasıdır. Sonrasında hastalığın seyri ve şiddeti oranında solunumsal rehabilitasyon programları, oksijen tedavisi, nadir  olmakla birlikte cerrahi müdahale ile yılda bir veya iki defa  veya uygulanacak grip aşısı önerilebilmektedir. Başarılı bir tedavinin öncelikli kriteri sigara içiliyorsa bırakmak ve sigara içilen ortamlardan uzak durmaktır.

KOAH hastalığının vücudunuzda yarattığı tahribatı en aza indirmek ve önlemek için sigarayı bırakın. Bunun için doktorunuzdan ve ailenizden destek isteyebilirsiniz. Evinizi sık sık havalandırarak duman, buhar ve ağır kokuların arınmasını önleyin. Zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz yerin yakınında yemek hazırlamamaya gayret edin. Vücudunuzu dinç tutun ve solunum egzersizleri öğrenin.  Bu egzersizler nefes alıp vermeniz zorlaştığında size yardımcı olabilir. Düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapın. Sağlıklı beslenmeye gayret edin. İdeal kilonuzu koruyun.

 

 

 

Güncellenme Tarihi:9 Haz 2022, 14:12

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

 

Doktora Danış

    ETİKETLER: