tren

Güneşten Gelen Sağlık: D Vitamini

D vitamini, bedenimiz için oldukça faydalıdır. İskelet sistemini ve kemikleri güçlendirmesinin yanında kemik yapımını da sağlar. İleride ortaya çıkabilecek osteoporozu ( kemik erimesi hastalığı ) ve bir takım kemik rahatsızlıklarını önlemeye yardımcıdır. Yaşlılık döneminde yeteri kadar alınacak D vitamini, kemik kırılmalarını da daha aza indirir.

D vitamini eksikliği, raşitizm, osteoporoz, osteomalazi gibi  bir çok sağlık sorununun sebebidir. Bununla birlikte diyabet, kalp ve damar hastalıkları, hipoglisemi ve böbrek rahatsızlıkları gibi şikayetlerin de daha sık yaşanmasına sebebiyet verir. Raşitizm, çocuklarda kemiklerin yumuşamasından dolayı kol ile bacaklarda eğriliklerin oluşması ve kaburga kemiklerinde meydana gelen şekil bozukluğu durumudur. Osteomalazi ise kemiklerin güçsüzleşmesi ve kemik ağrılarının oluşması ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır.

D vitaminin temel kaynağı güneştir. Gün boyu güneşten yoksun mekanlarda çalışmak veya çeşitli sebeplerle güneş ışığından büyük oranda yoksun kalmak D vitamini eksikliğine yol açabilir  ve akabinde yukarıda belirttiğim şikayetlerde artış görülebilir. Bunu önlemek ve D vitaminini vücutta aktif kılmak adına özellikle kış aylarında yeteri kadar güneş ışığı alınması ve D vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenilmesi şarttır. Bunun için günün en uygun saatleri 11.00 ile 15.00 arasıdır. Bu saatlerde güneşlenmek cilt kanseri riskini artırabileceği için dikkatli olunmalı ve 15 dakikadan fazla güneşte kalınmamalıdır.

 

7 Haz 2022, 09:41

 

Doktora Danış