tren

Glokom Sürekli Kontrol Altında Tutulmalı

Göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi dolayısıyla görme sinirinin zarar görmesi durumu olan ‘Göz Tansiyonu ( Glokom)’, kişinin görme alanını yavaş yavaş daraltarak kendini hastalığın son aşamalarında fark ettiren sinsi bir hastalıktır. Göz içi basıncı yüksek olan kişiler, ailesinde glokom hastalığı olanlar, şeker ve guatr hastaları, 40 yaşın üzerinde olanlar, şiddetli kansızlık şikayeti yaşayanlar, yüksek miyop ve hipermetropu olanlar ile uzun süreli kortizon tedavisine maruz kalanlar göz tansiyonu açısından risk taşırlar.

Göz içinde salgılanan göz içi sıvısının boşalamaması nedeniyle göz içinde basıncın artması ve göz siniri hücrelerine zarar vermesi olan glokom, özellikle sabah oluşan baş ağrıları, bazı durumlarda bulanık görme, ışıkların etrafında halkalar görme belirti verir.

Glokom erken teşhis ve tedavi edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Geç kalındığında görme sinirinde onarılması güç tahribatlar oluşturur. Tedavisinde göz damlaları, lazer cerrahisi ve cerrahi müdahale uygulanabilir. Glokomun tüm tiplerinde görme kaybını önlemek için, düzenli aralıklarla kontrol çok önemlidir.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 7 Haz 2022, 16:27

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış