tren

Fissür Örtücü Uygulamalar Çocuklarda Çürük Oluşumunu Önlemeye Yardımcı

Arka dişler üzerindeki oluklara uygulanan beyaz renkli veya şeffaf fissür örtücüler, diş minesine yapışarak çürük oluşumuna engel olan plastik esaslı akışkan dolgu maddelerdir. Fissür örtücülerin amacı azı dişlerinin çürüğe elverişli girinti ve oluklarında besin birikimini önlemek, bu yüzeyleri daha kolay fırçalanır hale getirmek ve çürük riskini minimuma indirmektir.

Fissür örtücüler sıvı şeklindedir. Bu nedenle diş yüzeyindeki olukların (fissür) en derin noktasına kadar tamamen akarak tutunabilir. Böylece diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma işlemi yapmaksızın uygulanır ve yükseklik oluşturmaz. Fissur çürüklerinin çocuklarda ve gençlerde daha kolay oluşması nedeniyle özellikle daimi dişleri yeni sürmüş çocuklara uygulanması esastır. Bir azı dişine bir defa uygulanan fissür örtücüler uzun süre diş yüzeyinde kalsa da zamanla aşınabilir. Böyle durumlarda yenilenmesi mümkündür. Fissür örtücü düşse dahi, çocuğunuzun dişi çürüklere karşı, daha önce hiç fissür örtücü uygulanmamış bir dişten çok daha fazla dirençlidir. Fissür örtücü uygulaması yapılmazsa çocuğunuzun azı dişlerindeki çürük oluşmaya elverişli yüzeyler korumasız kalır ve azı dişleri çürük tehdidi ile karşılaşır.  Tüm bu faydalarına rağmen çocuğunuz ağız hijyenine dikkat etmez ve rutin diş hekimi kontrollerine getirilmez ise dişlerini çürükten korumak hemen hemen imkansızdır.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 10:13

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

 

Doktora Danış

    ETİKETLER: