tren

Beyin İltihabı “Ensefalit” Ciddi Sorunlar Doğuruyor

Kabakulak, herpes, enfluenza ve hepatit gibi çeşitli rahatsızlıklara bağlı oluşan enfeksiyonların beyne sıçraması ile burada iltihaba neden olması ‘Ensefalit’ olarak tanılandırılır. Ciddi bir rahatsızlık olan ansefalit, ölümle, psikolojik yetersizliklerle ya da felçlerle sonuçlanabilmektedir.

Nedenleri çok farklı ve çeşitli olabildiği için değişik bölgelerde ensefalit farklı belirtiler gösterebilmektedir.  Genelde şiddetli baş ağrısı, ense sertliği ve ateş gibi belirtilerle başlayarak devam eder. Baş ağrısıyla birlikte ortaya çıkan yüksek ateş, gözlerde felç, uykuya eğilim, halsizlik, iştahsızlık, farenjit, hafif ense sertliği, bulguları görülebilir. Bazı olgularda ateş yükselmeyebilir.

Hastalıkta ana tedavi yaklaşımı hastanın sıkıntılarını hafifletmek ve hastalığın gidişatını iyileştirebilen yöntemler uygulamaktır. Hasta yatarak tedavi edilir ve enfeksiyonun ilerlememesi için antibiyotik ve gerekli destek tedavi verilir. Bakım süreci kimi zaman yoğun bakım şartlarını gerektirebilir.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 13:36

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

Doktora Danış