tren

Baş Ağrısı Şikayeti Olanların Sayısı Oldukça Fazla

Baş ağrısı sıklıkla karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Genç yaşlı ayırt etmeden, tüm yaş gruplarında görülebilir.  Tedavi edilmeyen baş ağrıları, günlük yaşam kalitesini önemli derecede kısıtlayabilir.

Değişik çeşitleri olan baş ağrılarının büyük kısmını “Gerilim Tipi Baş Ağrısı” veya “Kronik / Aralıklı Baş Ağrıları ( migren vb.) “ oluşturur. Baş ağrılarının altında, kimi zaman beynin ya da vücudun herhangi bir bölgesine ait hastalıklar yatar. Örneğin enfeksiyonlar, tümörler, kansızlık, kazalar veya ilaçların yan etkileri bu hastalıklar arasında sayılabilir. Migren gibi kronik baş ağrılarının temelinde ise çevresel faktörlerin beyinde bir aktivasyon yaratarak beyin damarlarında genişleme yapması ve kimyasal maddeler açığa çıkararak sinirleri uyarması yatar.

Baş ağrısı tedavilerinde genelde alınan ilaçlar yeterli olur. Bunun yanı sıra yaşam tarzında yapılacak değişiklikler de ağrı tedavisine yardımcıdır. Örneğin yeterli uyku, dengeli bir beslenme , düzenli yaşam, temiz hava ve spor yapmak ağrı tedavisinin en önemli destekleyicileridir.

Bazı kişilerde görülen ağrılar normal değildir ve altında  ciddi bir sağlık sorununu yatabilir. Sürekli ve şiddetli ağrısı olanlar, ilk kez baş ağrısıyla tanışan 10 yaş altı ve 50 yaş üstü kişiler, tedaviye cevap vermeyenler ile baş ağrısını yaşadığı en şiddetli ağrı olarak tarif eden ve bir fiziksel aktivite sırasında ortaya çıktığını ifade eden kişiler zaman kaybetmeden uzman hekime muayene olmalıdır.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 8 Haz 2022, 16:42

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış