tren

Anjina Pektoris Nöbeti Göğüste Şiddetli Ağrı İle Ortaya Çıkıyor

Birçok etmenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ‘Anjina Pektoris’, kalp kasına oksijen taşıyan koroner atardamarlardaki işlev bozukluğu dolayısıyla kalp dokusuna yeterli miktarda kan ve oksijen gitmemesi nedeniyle oluşur. Aşırı sigara tüketimi, soğuk hava, güçlü duygu ve heyecanlar ile stresli iş yaşamı hastalığı tetikleyen nedenlerdir.

Nöbet, öncesinde herhangi bir belirti vermeden ani ve şiddetli bir göğüs ağrısı ile ortaya çıkar. Göğüs kemiğinin arkasında yoğunlaşan ağrı buradan omuz ve sol kola yayılma eğilimindedir.  Bu durum, kısa süre içinde kalp işlevinin normale dönmesiyle düzelir. İlk nöbet bir süre yinelenmeyebilir fakat yukarıda saydığımız koşulların oluşmasıyla yeniden ortaya çıkması muhtemeldir.

Anjina pektoris, koroner atardamarları genişleterek kan akışını kolaylaştırmaya yönelik ilaçlarla başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir. Hastalığa neden olan etmenlerin ortadan kaldırılması da hastalığı tedavi etmeye yardımcıdır. Bazı hastalarda ilaç tedavisi yeterli başarıyı gösteremeyebilir. Böyle durumlarda, görevini yerine getiremeyen koroner atardamarların beslediği kalp kası ve aort damarı arasında kan köprüsü kurulması esasına dayanan cerrahi girişimler uygulanır.

 

 

 

Güncellenme Tarihi:9 Haz 2022, 14:51

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış

    ETİKETLER: