tren

Bazı bünyeler, çevrede bulunan bazı allerjen maddelere karşı daha duyarlıdır. Bu allerjenlerin vücuda temas etmesi halinde, zararlı olmasalar da vücut bu duruma karşı allerji olarak adlandırılan bir reaksiyon gösterir. Allerjik bünyesi olan kişilere ‘atopik kişiler’ denir. Toplumun yaklaşık %30’unda alerji vardır.  Genetik sebeplere bağlı olarak gelişen alerjide çevresel faktörlerin de etkisi çoktur. Allerjenlere ne kadar çok maruz kalınırsa alerjik hastalıklar o kadar çok ortaya çıkar.

Allerjiye neden olan maddeler sıklıkla ev tozu ve akarları (gözle görülemeyecek kadar küçük böcekler), otlar, polenler, küf ve besinler, hayvan tüyleri, güneş ışınları, bazı ilaçlar, parazitler, bazı kimyasallar ve soğuk ya da kirli havalardır. Baharın gelmesiyle birlikte artan allerjen miktarı burun akıntısı, hapşırma, öksürük, vücutta kaşıntı, kızarıklık ve döküntü gibi şikayetlere daha sık neden olabilir. Allerjene en çok maruz kalan bölgeler burun, solunum yolları, deri ve gözlerdir. Bu bölgelerde alerjenin yol açtığı sıkıntılar burunda kaşıntı, tıkanıklık, rahat nefes alamama ve burun akıntısı, gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma, göz kapaklarında şişlik, boğazda gıcık hissi ve kaşınma, kuru öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı, kaşıntı, kızarıklık, ciltte kabarıklık ve döküntü gibi birçok değişik şikayetlerdir.

Bu şikayetlerin tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Bunun için uzman hekimin hastayı etraflıca muayene etmesi ve gerekli görürse allerji prick testi uygulaması gerekir. Tedavisi hastalığın kontrol altına alınmasına yöneliktir. İlaçlı tedavi ve hastalığa neden olan alerjenden mümkün olduğunca uzak kalma ile iyileştirilebilen hastalığın tekrarlayabileceği unutulmamalıdır. Alacağınız bazı önlemlerle bu dönemi rahat geçirmeniz de mümkündür. . Bunun için yünlü ya da hayvan tüyü içeren yastık ya da yorganları kullanmaktan kaçının. Ev tozu böceklerinden kurtulmak için yatak örtülerinizi haftada bir kez en az 60 derecede yıkayın. Alerji küf nedeniyle oluyorsa odanızın nemini azaltın. Polen alerjiniz varsa uyumadan önce saçlarınızı yıkayın ve ev dışında giydiğiniz kıyafetlerinizi yatak odanıza sokmayın.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 7 Haz 2022, 15:14

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

 

Doktora Danış