tren

Zatürre Çocuklarda Hayati Risk Oluşturan En Önemli Hastalıklardan

Üst solunum yollarında bulunan hastalık yapıcı mikropların soluk borusu, akciğerler ve akciğer içi hava yollarını iltihaplandırması ‘Zatürre’ olarak tanımlanır. Çocuklarda en sık görülen alt solunum yolu enfeksiyonudur. Çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonundan birkaç gün sonra aniden yükselen ateş, öksürük, balgam çıkarma, halsizlik, çarpıntı, kusma ve solunum güçlüğü hastalığın en belirgin semptomlarıdır.

Zatürre, hapşırma ve öksürme ile hasta kişiler tarafından ortama bırakılan mikropların solunum yolu ile alınması, hasta kişinin kullandığı eşyalara temas etme gibi yollarla çok rahat bulaşabilmektedir.

Zatürre olan hastalar, mutlaka uzman bir hekim tarafından takip edilmelidir. Erken teşhis ve uygun ilaçlı tedavi ile hastalık kolayca kontrol altına alınabilmekte ve etkili şekilde tedavi edilebilmektedir. Hastalıktan korunmada etkili yollardan biri ‘Pnömokok Aşısı’ dır. Bebeklerin yeterince anne sütü alması, çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi, ellerin sık sık yıkanması ile gribal ve viral enfeksiyonlardan korunmak da zatürreyi önlemeye yardımcı olan diğer faktörlerdir.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 30 May 2022, 17:30

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

Doktora Danış

    ETİKETLER: