tren

Yürürken Sık Sık Durma İhtiyacı Hissediyorsanız Bel Kayması Şikayeti Yaşıyor Olabilirsiniz

Vücudumuzu taşıyan omurga kemiklerinin iç ve dış yüzeyleri bir çizgi halinde uzanarak  üst üste olacak şekilde birbirlerini takip ederler. Herhangi bir şekilde bu omurların üzerinde kayma olursa omurların üzerindeki düz çizgi de bozularak bir omurga diğerinden daha öne çıkar. Bu durum bel kayması olarak adlandırılır. Bel kayması düşme ve ağır geçen bir doğumun ardından oluşabileceği gibi doğuştan da gelebilir. Bu kayma yıllarca ilerlemeden sabit kalıp ve şikayet oluşturmayabilir. Bununla birlikte bazı dönemlerde sıkıntıya neden olabilir. Özellikle menopoz dönemi ve kemik erimesi sonrasında aktif hale gelerek hastanın şikayetlerinde artışa neden olur.

Bel kayması, omurganın arkasından geçen omuriliği sıkıştırır ve her iki bacakta da ağrı, uyuşukluk ve yanma gibi bir his oluşturur. Yürürken sık sık durma isteği, bel kayması şikayetinin en tipik belirtisidir. Her iki bacakta uzun süre ayakta durma veya uzun süre oturmanın ardından oluşan uyuşukluk ve yanmalarla birlikte gece bacaklara kramp girmesi hastalığın diğer belirtisidir.

Hastada bel kayması tespit edildikten sonra tedavi için atılacak ilk adım kaymanın hareketli olup olmadığını tespit etmektir. Kayma hareketli ise, muhakkak cerrahi müdahale ile tedavi etmek gerekir. Eğer cerrahi müdahale uygulanmazsa bir süre sonra hastanın yürüme kabiliyeti sona erer. Hastalığın daha da ilerlediği durumlarda cinsel güç kaybı ile birlikte idrar kaçırma gibi hastayı oldukça zora sokan durumlar gelişebilir. En korkulan ameliyatlar arasında olan bel kayması cerrahisi, gelişen teknoloji ve mikrocerrahi ile birlikte ameliyat sırasında ortaya çıkabilecek sıkıntılar en aza indirilerek kolaylıkla uygulanabilir bir yöntem haline gelmiştir. Bu sayede önceden planlama yapılarak hastaya minimum riskle güvenilir bir tedavi olanağı sunulmuş olur.

 

 

 

Güncellenme Tarihi:2 Haz 2022, 14:43

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

Doktora Danış

    ETİKETLER: