tren

Yılbaşında Doğru Beslenerek Yeni Yıla Enerjik Başlayın

Yılbaşı geceleri aile veya arkadaşlarımızla bir araya gelip eğlendiğimiz özel bir gecedir. Böyle özel bir geceye yaklaştığımız günlerde egzersiz geri planda kaldığı gibi yiyecek ve içeceklere eğilim de arttığından kalori alımı da oldukça fazladır. Kalori alımıyla birlikte kilo artışını önlemek dolayısıyla bu geceyi tadında kutlamak için alınacak önlemler önemlidir. Bu önlemler sayesinde yeni yılın ilk gününe pişmanlıkla değil aksine enerjik başlayabilirsiniz.

Yılbaşı gecesine aç girmeyin

Yılbaşı gecesinde kutlama başlamadan önce biraz atıştırmak kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu gibi fazla yemek yenmesinin ve fazla kalori alınmasının da önüne geçer.

Şeker süslemeli ve dekorasyonlu yiyeceklerden kaçının

Dekoratif yiyecekler görüntüleriyle cezbeder ve sonu gelmeyen yeme isteği oluşturur fakat bu yiyecekler fazla miktarda kalori yüklüdür. Bu sebeple dekoratif yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçının.

Sağlıklı ve hafif yiyeceklere yönelin

Taze meyve, sebze, içerisinde kalori değeri yüksek olmayan sos ve yağ içermeyen yiyeceklere yönelin ve bu yiyecekleri atıştırmalık olarak tercih edin.

Porsiyonların büyüklüğüne dikkat edin

Yiyecekleri tabağınıza azar azar alın. Porsiyonların küçük olması fazla kalori alımını engeller ve yeterli beslenmemize yardımcı olur.

Doygunluk hissettiğinizde durun

Doyduğunuzu hissettiğiniz an, kendinizi daha fazla yemeye zorlamayın.

Yüksek karbonhidrat içeren içeceklerden uzak durun

Şekerli ve yüksek kalorili içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Kutlama başlamadan önce limitinizi belirleyin ve sınırsız içecek tüketiminden kaçının.

Sağlıklı ve formda bir yıl geçirmeniz dileğiyle…

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 13:04

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

 

Doktora Danış