tren

Yaza Girerken Bu Beslenme Önerilerini Dikkate Alın

Bahar döneminde, kış mevsiminin etkilerinden kurtularak uyanan bedenimiz desteğe ihtiyaç duyar. Vücudumuz bu desteği sağlıklı beslenerek, düzenli egzersiz yaparak ve stresten mümkün olduğunca kaçınmaya çalışarak sağlar. Kışın aldığımız fazla kiloları da verme isteği duyduğumuz bu dönemde dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

Öncelikle yıl boyunca tüm besin gruplarından dengeli porsiyonlarda tüketerek sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanın. Güne başlarken bedensel ve zihinsel fonksiyonlar için gerekli olan enerjiyi sağlayan kahvaltıyı ihmal etmeyin. Tam tahıllı ekmekler, beyaz pirinç yerine esmer pirinç ve bulgur sizin için daha sağlıklı seçimler olacaktır. Haftada 2-3 kez omega–3 yönünden zengin balık, semizotu gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, ceviz ve fındık gibi kuru yemişler tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Et ve süt ürünlerini mümkün olduğunca yağsız tüketmeye çalışın.  Mevsimine uygun meyve ve sebzelerden günde en az 5 porsiyon tüketin. Vücudumuz yaz mevsiminde daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar. Bu nedenle bol bol sıvı alımına özen gösterin. İçeceklerinize şeker eklememeye çalışın. Günde en az 30 dakika orta şiddette egzersiz yapın. Bu miktarı yavaş yavaş artırarak günde 45 dakika – 1 saate kadar çıkarın.

Yıl boyunca sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olmak için yukarıdaki beslenme önerilerini yaşam tarzınız haline getirmeniz son derece önemlidir. Unutmayın, birçok hastalık ve sorun yeterli ve dengeli beslenmemek nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 12:59

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

Doktora Danış