tren

Yalova’da Damar İçi Ultrason Eşliğinde Kalp Damarına Stent Takıldı

Girişimsel kardiyolojide tamamlayıcı bir metot olan “Damar İçi Ultrason (Intravasküler Ultrason – IVUS)”, Yalova Özel Atakent Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Kocaağa ve Uzm. Dr. Fatih Rıfat Ulusoy tarafından biri 82, diğeri 74 yaşında olan iki hastanın kalp damarına stent takılması sırasında başarıyla uygulandı.

Damar içi ultrason (IVUS), özellikle ana kalp damarlarının (LMCA) görüntülenerek en iyi stent boyutlarının belirlenmesinde tamamlayıcı bir metot olarak uygulanıyor. Stentleme işleminin öncesinde ve sonrasında uygulanan, “Altın Standart” ismi ile anılan ve tüm dünyada kullanımı önerilen damar içi ultrason sayesinde, stentin takıldığı damar içindeki açıklık başarıyla tespit edilebiliyor. Böylelikle stent ile açılamayan kısımlar kolaylıkla belirlenerek anında müdahale sağlanabiliyor. Bu metot, uzun vadede stentlerin tıkanması riskini ciddi oranda azaltıyor.

Yalova’da Özel Atakent Hastanesi Kardiyoloji Ünitesinde uygulanan damar içi ultrason yöntemi (IVUS) ile biri 82, diğeri 74 yaşında olan ve kalp damarlarında tıkanıklık bulunan iki hastanın tedavisi başarıyla ve bilimsel açıdan uygun şekilde tamamlandı.

Kalp damarına damar içi ultrason eşliğinde stent takılan 74 yaşındaki erkek hastanın dış merkezde yapılan anjiyografi tetkikinde sol ana koroner damarında ciddi boyutta darlık tespit edilmiş, kendisine koroner by-pass ameliyatı önerilmişti. Hasta, açık kalp ameliyatı olmak istememesi üzerine Özel Atakent Hastanesi’ne başvurdu. Gerçekleştirilen tetkiklerin ardından işleme alınan hastanın kalp damarı, damar içi ultrason (IVUS) eşliğinde başarıyla açılarak stent takıldı.

Sol ana koroner damarında ciddi oranda daralma bulunan 82 yaşındaki kadın hastanın by-pass ameliyatı olması cerrahlar tarafından yüksek riskli bulundu. Bunun üzerine damar içi ultrason eşliğinde (IVUS) stent takılması kararı alındı ve işlem Özel Atakent Hastanesi’nde başarıyla uygulanarak hasta 24 saatten kısa sürede taburcu edildi.

Damar içinin, IVUS (Damar İçi Ultrason) Eşliğindeki Görüntüsü

 

 

15 Haz 2022, 13:32