tren

Varislerinizden Kurtulmak Artık Çok Kolay

Varisli damarlar bükülmüş, genişlemiş damarlardır. Cildin yüzeyine yakın (yüzeysel) herhangi bir damar varisli olabilir. Varisli damarlar en sık bacaklardaki damarları gerçekleşir.

Varisli damarlar ağrıya neden olmayabilir. Varisli damar belirtileri şunları içerir:

  • Koyu mor veya mavi damarlar
  • Bükülmüş ve şişkin görünen, genellikle bacaklarda kordonlar gibi görünen damarlar

 

Varisli damarların ağrılı belirti ve semptomları ortaya çıktığında, bunlar şunları içerebilir:

  • Bacaklarda ağrılı veya ağır bir his
  • Alt bacaklarda yanma, zonklama, kas krampları ve şişlik
  • Uzun süre oturduktan veya ayakta durduktan sonra kötüleşen ağrı
  • Ayak bilekleri etrafında kaşıntı
  • Varisli damar çevresindeki cilt rengindeki değişiklikler

 

Örümcek damarları varisli damarlara benzer, ancak daha küçüktürler. Örümcek damarları cilt yüzeyine daha yakın bulunur ve genellikle kırmızı veya mavidir.

Örümcek damarları bacaklarda görülür. Boyutları değişir ve genellikle bir örümcek ağına benzerler.

Varisli Damarlar İçin Uyguladığımız Yöntemler:

Cerrahi Yöntem: Altın standarttır. Sorunlu damarı cerrahi yöntem ile çıkartıldığı için alınan bölgede için tekrarlama mümkün olmaz. Genel anestezi altında yapılır. Hasta ertesi gün normal hayatına devam eder.

Radyofrekans Ablasyon (Kesisiz) Yöntem: Spinal anestezi ile yapılır. Kesiksiz yöntemdir. Aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir.

Kimyasal Ablasyon (Kesisiz, Anestezisiz) Yöntem: Lokal anestezi ile yapılır. Kesiksizdir, ağrısızdır. Aynı gün içinde taburcu edilir. Mevcut hastalığa göre tercih edilir.

Skleroterapi: Yüzeysel varislere yapılır. Bacakta belirginleşmiş damar görüntüsünü azaltır. Poliklinik şartlarında uygulanır. İşlem sonrası hasta hayatına devam eder.

 

 

Güncellenme Tarihi: 14 Kas 2022, 11:08

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

Doktora Danış