tren

Unutkanlık Hastalık Belirtisi Olabilir

Unutkanlık, belek bozukluğu sonucu ortaya çıkarak kişinin etkinliklerinde ciddi kısıtlılığa yol açan bir sorundur. Genç ve yaşlı ayırt etmeden her yaş grubunda oluşabilirken, yaşlılarda görülen unutkanlık bunama belirtisi olabilir. Bu nedenle ciddiye alınması, ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Yaşlılarda, ilerleyen yaş ile birlikte seyreden ılımlı unutkanlık durumu da görülebilir. İlerlemediği sürece hastalığa neden olmayan bu durumun da kontrol altında tutulması gereklidir. Bunun yanında kişinin unutkanlığı giderek artıyorsa, yön bulmada zorlanma, basit hesapları yapmada güçlük yaşama, içe kapanma ve canlı hayaller görme gibi sıkıntılar yaşamaya başlanmışsa hemen uzman bir hekime başvurmak zorunludur.

Unutkanlık, en sık nedeni alzheimer hastalığı olmakla birlikte vitamin eksikliği, tiroid fonksiyon bozukluğu, beyin damarlarındaki tıkanmalar, beyin tümörleri ve beyin kanamaları ile MS gibi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Gençlerde görülen unutkanlığın altında ise genellikle psikolojik sorunlara bağlı dikkat dağınıklığı vardır. Unutkanlığın nedeni tam olarak tespit edildiğinde, uygun tedavi yöntemleri ile bu durumdan kurtulmak mümkündür.

Alınacak bazı önlemler ile unutkanlıktan korunmak mümkündür. Öncelikle sağlığımıza özen göstermeliyiz. Çeşitli sistemik hastalıklar ve diyabet unutkanlığa neden olabilir. Bu nedenle yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıklarınız varsa, bu hastalıkları kontrol altında tutmaya gayret edin. Sağlıklı yaşlanın, sağlıklı beslenin. Bedensel ve zihinsel olarak aktif olun. Kitap okuyup bulmaca çözerek zihninizi dinç tutun. Düzenli yürüyüş yapın, vücudunuz zinde olsun. Aşırı alkol tüketmek beynimize zarar verir ve unutkanlığı tetikler. Bu nedenle alkolü kontrollü tüketmeye gayret edin. Sigara içmeyin.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 8 Haz 2022, 17:10

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

Doktora Danış