tren

Total-Parsiyel Protezler

Total Protezler                                

Ağızdaki tüm dişlerin kaybedilmesi sonucunda ağıza yapılan hareketli (takılıp çıkarılabilen) protezlerdir. Özel akrilik materyallerden bir yapı üzerine yine akrilik veya porselenden yapılmış dişler kullanılarak hazırlanır. Tam damak protezleri olarak isimlendirilebilir. Hastanın ağzı hazır ise 2-3 hafta içinde ölçü alınımı ve provaları yapılarak teslim edilir. Eğer, diş çekiminden sonra yapılacaksa çekim yerlerinin tam olarak iyileşmesi beklenilir.

Parsiyel Protez

Kısmi diş eksikliğinde yani dişlerin bir kısmının kaybedilip bir kısmının ağızdan olduğu durumlarda planlanan bir protezdir. Özel akrilik ve metaller birlikte kullanılarak hazırlanan, kroşe (kanca) adı verilen metal uzantılar ile dişe tutunmayı sağlayan ve hastaların istediği zaman çıkarıp takabildiği protezlerdir. Bu protez ağızda kalan dişlere kroşeler yoluyla tutunabileceği gibi dişlere yapılan kuronlarla iç tarafa gizlenen hassas tutucular ile de tutturularak daha estetik bir görüntüye kavuşturulabilirler.

 

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 15.02.2022, 12:24

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Doktora Danış