tren

Tekrarlayan Gebelik Kayıplarının Önlenmesinde Eğitim Önemli

Gebeliğin ilk üç ayında art arda en az iki kez kendiliğinden gelişen düşükler, tekrarlayan gebelik kaybı ‘Habituel Abortus’ olarak adlandırılır. Her döllenme sağlıklı gebelikle sonuçlanmayabilir. Bazı durumlarda, döllenme ürünü rahime yerleşmez ve fazla bir belirti vermeden adet kanaması ile birlikte düşer. Sadece gebelik testleriyle anlaşılan bu durum kimyasal gebelik olarak adlandırılır. Tekrarlayan düşüklerin sebepleri çeşitlidir. Rahmin yapısal bozuklukları ve rahim ağzı yetersizliği, hormonal bozukluklar, geçirilen enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi hastalıkları ve çevresel faktörler düşüklere sebebiyet verebilecek etmenlerdir.

Düşük yapma riski, düşük sayısı ile birlikte artar. Üst üste gelişen 4 düşükten sonra tekrarlama olasılığı %50′ ye kadar yükselmektedir. Bu açıdan risk taşıyan hastalar çoğunlukla herhangi bir bulgu olmasa da kaybın anne yaşıyla birlikte artacağı konusunda eğitilmeli, bununla birlikte erken doğum ve dış gebelik gibi diğer gebelik komplikasyonları bakımından da risk altında olduklarını bilmelidirler. Düşük yapan çiftler tam bir değerlendirme ile başarılı bir tedavi sonrasında gebe kalınca ilk üç ayda yoğun doktor desteğine ihtiyaç duyarlar. Tekrarlayan gebelik kayıpları çiftlerin kaderi değildir. Gerekli önlemler alındığında ve nedene yönelik tedavi uygulandığında gebeliğin başarılı bir şekilde gelişme yüzdesi oldukça yükselir.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 8 Haz 2022, 16:01

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

 

Doktora Danış