tren

Teknoloji Kullanımındaki Artış Göz Kuruluğunu Tetikliyor

Göz kuruluğu, gözlerin yeterinde gözyaşı üretememesi ve gözyaşlarının yeterince yoğun olmaması veya çok çabuk buharlaşması nedeniyle oluşur. Günümüzde göz kuruluğu şikayetini geçmişe nazaran daha sık duymaktayız. Bunun en büyük nedeni teknolojiyle birlikte, gözümüzü kırpmadan baktığımız parlak ekranların sayısı her geçen gün artması. Tek neden olmasa da, gözleri kırpmadan uzun süre telefon, tablet, dizüstü bilgisayar gibi ekranlara odaklanmak göz kuruluğuna yol açan etkenlerin başında gelir. Çocukların bu teknolojileri uzun süreli kullanmaları kendileri için büyük tehdit oluşturmakta.

Kuru göz hastalığı önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Eğer zamanında tanı konmaz ve tedavi edilmezse, tedavisi zor ve kalıcı hasarlar oluşturabilir. Bu nedenle ebeveynlerin bilinçlenmesi ve gerekli önlemleri alması önemlidir. Kuru göz hastalığı çeşitli şekillerde tedavi edilebilmektedir. Gözyaşı ilavesi, mevcut gözyaşını muhafaza etmek, gözyaşı buharlaşmasını önlemek için ortamı nemli tutmak, bilgisayarı yoğun olarak kullanan çocuklara koruyucu gözlük önermek bu yöntemler arasındadır. Tedavide en önemli nokta kuru göze neden olan etmenden kaçınmaktır. Bu nedenlere çocuklarınızın bilgisayar, tablet ve akıllı telefon kullanımlarını günde 1 saat ile sınırlandırın.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 8 Haz 2022, 13:18

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış