tren

Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tekrarlayan gürültü ve yüksek ses çocukları huzursuz eder. Sünnet sonrası loş ve sessiz ortam oluşturunuz. Bezli çocuklarda kontrole gelene kadar (1 hafta) 1 numara büyük bez kullanınız.

Sünnetten 48 saat sonra banyo yaptırabilirsiniz. Bezli çocuklarda kaka sünnet alanına bulaştıysa kaçıncı saat olduğuna bakılmaksızın ılık su, sabunla yumuşak hareketlerle temizlenebilir. Bezli bebeklerde her altlarını açışta penis derisini geri çekiniz. Reçete edilen ağrı kesiciler ilk beslenme sonrası hemen başlanmalı ve ilk 2 gün mutlaka verilmelidir. 2 günden sonra huysuzluk ve ağrı yakınması olursa devam edilmelidir. Yenidoğanlarda sık emzirmek ağrı kesici ihtiyacını ortadan kaldırır. Reçete edilen krem mutlaka günde 2 kez sabah ve akşam olmak üzere kontrol gününe kadar sürülmelidir. Krem, penisin üzerinde kirli beyaz-sarı renkli iltihap algısı yaratan bir görüntü oluşturabilir. Yıkayıp temizlemekle kolayca ortadan kalkar.

Sünnet sonrası 3-4 gün mümkün olduğunca yatak istirahatı yaptırılmalıdır. Yatak istirahatı şişlik ve ağrıyı azaltır. Kontrole gelene kadar koşmak, bisiklete binmek, park oyunları gibi fiziksel aktiviteler yasaktır. Dikişler kendiliğinden eriyebilen dikişler olduğu için kontrol muayenesinde alınmayacaktır.

Dikişler normalde 15- 20 günde düşmeye başlar. Bu süre 45 gün kadar uzayabilir. Dikişler kesinlikle kopartılmamalıdır. Banyo yaptırmak dikişlerin kolay düşmesine yardımcı olur. Sünnet sonrası 3. günden itibaren denize girebilir. 10. gün dolmadan havuza girmek yasaktır. Ve son olarak tüm çocuklarımıza sorunsuz, kozmetik görünümü iyi sünnetler dileriz.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 15 Haz 2022, 17:04

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış