tren

Sünnet Sonrası Beklenen Durumlar Nelerdir?

Sünnet sonrası ilk idrar, yanmaya bağlı zorlayıcı olabilir idrarını yaptıktan sonra ağlama ve huzursuzluk gibi davranışlar normaldir. Çocuğumuz birkaç kez idrara çıktıktan sonra şikayetleri kaybolacaktır.  Büyük çocuklarda ilaç etkisiyle oluşan çift görmeye bağlı “Neden 2 kafan var?”, “neden 4 gözün var?” gibi sizi şaşırtan sorular bazen gülümseten garip davranışlar görülebilir. Göz bebeklerinde sağa sola ritmik hareketler oluşabilir. Bunların tümü gözlem sonrası 1-2 saat içinde kaybolur. Penisin şişmesi (ödem) doğaldır. İdrarını yapıyorsa sorun oluşturmaz. Bazı çocuklarda 3-4 gün içinde ödem geçmekte, bazılarında ise 2 haftaya kadar uzayabilmektedir. Tamamen bünyesel bir yanıttır.

Lekelenme, sızıntı şeklinde kanama olabilir. Bozuk çeşme gibi damla damla sürekli kanama varlığında, kanayan yere gazlı bezle 3-5 dakika sıkıca bastırarak tampon uygulayınız. Kanama durmazsa hekiminize haber veriniz.

Penisin dip kısmında ve gövdesinde kırmızılık, torbaların üst kısımlarına inen morluk oluşabilir. Lokal anestezinin geçici etkisidir. Endişelenmeyiniz.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 15 Haz 2022, 17:01

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

 

Doktora Danış