tren

Sünnet İşlemi Nasıl Uygulanır?

Sünnet konusunda pek çok yöntem tarif edilmiştir. Tercih ettiğimiz yöntem, klasik yöntem olarak da isimlendirilen, en çok yapılan en güvenilir yöntem olan cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde iç ve dış sünnet derisi kesildikten sonra, birbirine kendiliğinden emilebilen dikişlerle tutturulur. Kanama kontrolü için bipolar koter (erektil dokuya zarar vermeyen kanama durdurucu yöntem) kullanılır. Bipolar koter uygulanması nedeniyle kanama riski minimuma indirilmiş olur. Bu uygulama ile sargı yapılmasına da gerek kalmaz.

Sargı uygulamasında 2-3 gün duran sargı penise iyice yapışıp kuruduğu için çıkarılırken hastaya acı verir. Ayrıca sargının çıkarılmasını takiben şişlik fazla olmaktadır. Sargı yapılmadığı için bu tür istenmeyen durumlardan da kaçınılmış olunur.

2 aydan küçük bebeklere az miktarda şekerli su emdirilir. Şekerli suyun sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisinden faydalanıp, lokal anestezik ilaçla penis uyuşturularak sünnet yapılır.

2 aydan büyük bebeklerde ve tüm çocuklarda sedasyon uygulanır. Sedasyon narkoz değildir. Hastanın kıpırdamasını, hareket etmesini, psikolojik olarak etkilenmesini engelleyen yarı baygınlık halidir. Hasta herhangi bir cihaza bağlanmaz. Kendi kendine nefes almaya devam eder. Böylece genel anesteziye bağlı olası riskler bertaraf edilmiş olur. Diğer taraftan hasta işlemi hatırlamadığı için psikolojik olarak olumsuz etkilenmesinin de önüne geçilmiş olur. Sedasyon sonrası penis lokal olarak uyuşturularak ağrı duymaması sağlanır.

Sünnet işlemi yaklaşık olarak 15-20 dakika sürer. Hastanede kalış süresi hastanın genel durumu ve ilaç etkisinin tamamen kaybolmasına göre belirlenir.

 

 

 

Güncellenme Tarihi:14 Haz 2022, 15:40

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

 

Doktora Danış

    ETİKETLER: