tren

Stres ve Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması Riskini Artırıyor

Beyindeki damarların yırtılmasına bağlı olarak ani kan toplanması sonucu oluşan beyin kanaması, hem öncesi hem de sonrasında tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir hastalık. Beyin kanaması, stres ve yoğun aktivite sonucu gelişebileceği gibi, her zamanki rutin işlerinizi yaparken hiç beklenmedik şekilde de ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyon ve beyin damarlarındaki gerginliğin artışı da risk faktörleri arasındadır. Beynimizin darbelere karşı iyi korunması beyin kanamalarını önlemede oldukça önemlidir çünkü başımıza alacağımız herhangi bir darbe ve çarpma sonucu oluşabilecek beyin kanalarında ani bir hafıza kaybı, şuur bozukluğu ve nabız yavaşlaması görülebilir. Böyle durumlarda hastaya zaman kaybetmeden tıbbi müdahalede bulunmak gerekir.

Beyin kanamalarının tedavisinde erken tanı ve tedavi hayat kurtarmaktadır. Bu noktada hastanın çevresindekilere önemli görevler düşmektedir. Beyin kanaması geçiren kişinin, kanamanın oluştuğu taraftaki göz bebeği büyür ve hasta ani bir şekilde hafıza ve şuur kaybı yaşayarak hayati faktörlerini yitirme aşamasına gelebilir. Böyle bir durumda hasta komaya girer, yüzü kıpkırmızı bir hal alır, soluk almakta zorluk çeker.  Hastanın çevresindeki kişiler, hastayı derhal uygun bir hastane ortamına taşıyarak gerekli müdahalenin yapılmasını sağlamalıdır. Beyin cerrahı getirilen hastaya,  kanın beyin üzerinde yapmış olduğu hasara göre kan basıncı hafifletmek için gerekli çalışmaları yapar. Duruma hemen müdahale edilemez ve hasta da tedaviye cevap vermez ise sonuç oldukça tehlikeli olabilir ve hatta hastanın sonu ölümle sonuçlanabilir.

 

 

 

Güncellenme Tarihi:2 Haz 2022, 14:36

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

Doktora Danış