tren

Solunum Fizyoterapisi (Pulmoner Rehabilitasyon)

Pulmoner Rehabilitasyon, uzun süreli solunum rahatsızlığı yaşayan hastalar için uygulanan bir tedavi planıdır. Solunum problemi yaşayan hastalar nefes darlığı nedeniyle günlük aktivitelerini yapmakta zorlanır, sık sık tükendiklerini hissederler. Kişiye özgü planlanan rehabilitasyon ile hastalıkların yol açtığı bu semptomları olabildiğince azaltmak; günlük yaşam aktivitesini gerçekleştirirken hastanın ideal kapasitesini kullanmasını sağlamak mümkündür. Bununla birlikte, hiçbir sağlık sorunu olmayan kişiler de günlük yaşam aktiviteleri sırasında ideal kapasitesini kullanıp yaşam kalitesini artırmak için solunun fizyoterapisinden faydalanabilir.

Pulmoner rehabilitasyonunda amaç solunum hastalığına bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği azaltmak, egzersiz toleransını arttırmak, hastalığın atak sayısını azaltılmak ve yaşam kalitesinin iyileştirilmektir. Bu bağlamda astım, KOAH, göğüs kafesi hastalıkları, akciğeri etkileyen bağ dokusu gibi hastalıkları olan, akciğer nakli bekleyen veya akciğer cerrahisi öncesi ve sonrası solunum problemleri olan hastalara solunum fizyoterapisi uygulanabilir. Kronik solunum hastalığı olanlarda tıbbi tedavilerin yanında  hastaların fiziksel kapasitelerini ve psikolojik durumlarını düzeltmek amacıyla da uygulanabilmektedir.

Pulmoner rehabilitasyon, göğüs hastalıkları uzmanları, fizyoterapist ve diyetisyenden oluşan bir ekip tarafından planlanır. Temel olarak egzersiz eğitimi yanında her hastanın durumuna  özel beslenme önerileri, hasta ve ailesi için eğitim  programları ve psikolojik destek  gibi bileşenleri vardır.

 

 

 

Güncellenme Tarihi:9 Haz 2022, 14:46

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Doktora Danış