tren

Soğuk Havalar Mı Hasta Ediyor, Yoksa Mikroplar Mı?

Soğuk havalarda birçok sağlık sorununda artış olduğu bilinen bir gerçek. Bu duruma sebep olarak soğuk havaları suçlar dururuz. Fakat bilmeliyiz ki soğuk havalar tek başına hastalık sebebi değildir. Soğuk havalarda kapalı mekanların tercih edilmesi ve virüslerin kolayca yayılmasına neden olan kuru havalar çocuklarımızı hasta eder. Tedbirli olunduğu müddetçe çocuklarınızı soğuk havalarda dışarıya rahatça çıkarabilirsiniz.

Üst solunum yolları, burundan başlayıp göğüs kafesinin girişine kadar olan bölümdür. Soğuk algınlığı, nezle, grip, kulak ve burun iltihabı, sinüs ve yutak iltihabı, soluk borusu iltihabı ve bademcik iltihabı gibi rahatsızlıklar, sık rastlanan üst solunum yolu hastalıklarıdır. Sağlıklı çocuklar dahi yılda 6-8 defa üst solunum yolu iltihabı geçirebilir. Mevsimlere göre değişiklik gösteren üst solunum yolu hastalıkları genelde ilkbahar, sonbahar ve kış aylarında havada artan mikropların oranı ve insanların kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirmesi nedeniyle dada sık görülür.

Basit önlemlerle çocuklarınızı üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumanız mümkün. Öncelikle çocuğunuz ateşlendiğinde bir uzmana danışmadan gereksiz yere antibiyotik tedavisine başlamayın. Gereğinden fazla alınacak C vitamini çocuğunuzu korumaz. Bu nedenle çocuğunuza yeteri kadar vitamin, meyve ve sebze vermek yerinde bir davranış olur. Çocuklarınızı kapalı ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak tutun. Anne sütü, çocuğu orta kulak iltihabı ve üst solunum yolu iltihapları gibi pek çok hastalıktan korur. Bebeğinizi ilk 6 ay mümkünse sadece anne sütü ile besleyin. Çocuğunuzun yanında sigara içmeyin, içilmesine müsaade etmeyin.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 30 May 2022, 17:26

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

 

Doktora Danış