tren

Sağlıklı Bir Bebek Dünyaya Getirmek İçin Düzenli Beslenmek Şart

Bebeğin anne karnındayken büyümesi, sağlıklı olması, ruhsal, fiziksel ve zihinsel yönden iyi gelişmesi annenin sağlığı ve dengeli beslenmesiyle mümkündür. Bu nedenle hamile olduğunu öğrenen pek çok kadının sıklıkla merak ettiği konu gebelik sürecinde nasıl beslenilmesi gerektiğidir. Annenin fiziksel gelişimini tamamlaması ve besin depolarının yeterli olması hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı için önem arz eder. Annenin günlük gereksinimini karşılayacak enerji ve besin öğelerini almasının yanında doğal yollarla fazladan alacağı protein, vitamin, mineral ve enerji kendisiyle birlikte doğacak bebeğinin sağlığını da garanti altına alır.

Gebelik döneminde dengeli bir beslenme alışkanlığı edinmeye, bol miktarda sıvı tüketmeye doktorunuz tarafından önerilen vitaminleri düzenli olarak kullanmaya dikkat edin. Bu dönemde önerilen beslenme şekli tüm besin gruplarından yeterince ve düzenli olarak alınmasıdır. Şeker ve yağ miktarı yüksek gıdalar (yağların temel besin maddeleri içinde önemleri büyüktür, burada kastedilen aşırı yağlı yiyeceklerdir) ise besleyici özellikleri düşük ve kalorileri yüksek olan gıdalardır. Dolayısıyla size ve bebeğinize yararından çok zararı olacaktır.

Normal gebelik sürecinde ideal kilosunda olan bir annenin ortalama 10 – 12 kg alması yeterlidir. Gebeliğin başlarında olması gerektiği gibi kilo alamayan bayanlar endişe duyarlar lakin bulantı, kusma ve iştahsızlık gibi durumlar yüzünden ilk aylarda kilo alamamak çok normaldir. İdeal kilo artışını sağlamak için normal beslenmeye ek olarak günde yaklaşık 20 gr kadar protein, 15-20 mg demir, 500 mg kalsiyum  gerekir. Gebeliğinizin her ayında yapacağınız iyileştirmeler, doğacak bebeğinizin ilk 6 aylık dönemde ihtiyacı olan demir ve vitamin depolarının oluşmasını sağlar.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 11:49

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

 

 

 

Doktora Danış

    ETİKETLER: