tren

PRP İle Daha Genç Bir Cildin Sırrı Kendi Bedenimizde

Yaşlanmaktan, kırışık ve cansız bir cilde sahip olmaktan hepimiz tedirginlik duyarız. Bunu mümkün olduğunca geciktirmek için sayısız cilt ürününün kullanır, cerrahi uygulamaları deneriz. Günümüzde gerçekleşen tıbbi buluşlar ve gelişmelerle artık daha zahmetsiz  olan ama daha etkili sonuçlar doğuran uygulamaları kolaylıkla gerçekleştirebilir olduk. Bunlardan biri de “PRP ” uygulaması.

PRP uygulaması, kişinin kendinden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın yine aynı kişiye cilt gençleştirme amaçlı geri verilmesi işlemidir. PRP, enjekte edildiği bölgelerde kök hücreleri uyarıp aktif hale geçirerek dokuların yenilenmesine yardımcı olan mucize bir sistemdir.

Plateletler (trombosit hücreleri),  kanın pıhtılaşmasını sağlayan, hasarlı damarları ve diğer dokuları onaran ve büyüme faktörleri içeren hücrelerdir. Dokularımızda herhangi bir hasar olduğunda plateletler onarım sürecini başlatır. PRP tedavisi uygulamasında, hedef bölgeye kan dolaşımıyla normalden çok daha fazla platelet ve içeriğinde bulunan büyüme faktörleri ulaştırılabilmekte ve bu onarım süreci hızlandırılabilmektedir.

Derimizin yaşlanması, bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle cilt gençleştirme amaçlı uygulamalarda, vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit etmek esastır. Örneğin lazer, peeling gibi yöntemlerle derimize mikro düzeyde hasarlar veririz ve iyileşme sürecini harekete geçiririz. PRP uygulamasında da, plazma içinde konsantre olarak bulunan plateletler cilde enjekte edildiğinde bunların bünyesinde bulunan büyüme faktörleri, kollajen üretimini ve yeni kılcal damarların oluşmasını uyarmakta ve cildin kendini hızla yenilemesini sağlamaktadır. Platelet açısından zengin plazma elde etmek için özel bir filtre ve satrifüj kullanılır. Plateletlerin yaklaşık % 97’si ayrıştırılır ve plazma içinde normalin 6 – 10 katı daha fazla konsantrasyona sahip olur. PRP süreci hastadan kan alınması ile başlar. Özel bir filtre ve santrifuj yardımıyla otolog beyaz kan hücreleri içeren, platelet açısından zengin plazma hazırlanır. Sonrasında latelet açısından zengin otolog beyaz kan hücreleri içeren plazma,   tedavi bölgesine enjekte edilir. Enjeksiyon bölgelerinde plateletler ve beyaz kan hücreleri sinerjik bir etki ile büyüme faktörlerinin serbest kalmasını sağlar. Büyüme faktörleri kolajen ve hyaluronik asit üretimini arttırarak yaraların iyileşmesi, kırışıklık ve akne izleri gibi cilt problemlerinin önemli ölçüde giderilmesini, cildin yenilenmesini sağlar.

PRP uygulaması, estetik amaçlı olarak yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölgeleri ile deride yıllarca ultraviole ışınlarına maruz kalmaya bağlı olarak oluşan kırışıkların düzelmesi, çöküntülerin giderilmesi, esneklik ve parlaklığın kazandırılmasını sağlamak amacıyla tercih edilir. Ek olarak İyileşmesi uzun süren yara ve çatlakların tedavisinde kontrolü sağlamak ve saç dökülmesi tedavisinde ana ve yardımcı yöntem olarak uygulanır. Hastanın kendisinden alınan kan, steril ve kapalı bir kit yardımıyla kullanılır, bu nedenle PRP güvenilir bir uygulamadır.

PRP uygulamadan kısa bir süre sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. 3 uygulamadan yani ilk kürden sonra kalıcı bir etki görülür. 15 günde bir yapılacak 3 uygulamadan sonra, 10 -12 ayda bir tekrarlandığında kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğerdir.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 15:44

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

 

Doktora Danış