tren

Prostat İltihabı Hastanın Yaşam Kalitesini Olumsuz Etkiliyor

Prostat, erkekte yardımcı üreme organı olarak görev yapan bir salgı bezidir. Prostat iltihabının birçok sebebi vardır. Bunların en başında enfeksiyonlar gelmektedir. Vücut da bu duruma iltihap oluşturarak yanıt verir. Bununla birlikte idrar yolunda oluşan iltihap prostat bezine bulaşırsa prostat iltihabı meydana gelir.

Prostat iltihabı ani gelişen ve oldukça şiddetli olan ‘Akut Prostatit’ ile sinsi seyreden ve daha az şiddetli olan ‘Kronik Prostatit’ olmak üzere iki çeşittir. Ateş, titreme, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissi ve zorlanma, özellikle geceleri sık idrara gitme, akıntı, kasıklarda ve anal bölgeye doğru oluşan ağrı ve orgazm sonrası ağrı ile belirti verir.

Hastalığın tedavisinde öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastalığın iyileşmemesi veya tekrarlaması durumunda bu tedavinin süresi uzatılabilir. Tedaviye ek olarak hastalığın yarattığı komplikasyonları azaltarak hastayı rahatlatmak için yardımcı ilaç tedavileri de uygulanabilir.

 

 

 

Güncellenme Tarihi:9 Haz 2022, 13:56

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış