tren

Parkinson Hastalığına Bağlı Fonksiyon Kayıplarını Azaltmak Mümkün

Parkinson hastalığı, beyin dokusundaki bazı merkezlerin bozulması sonucu ortaya çıkan kronik bir sinir sistemi rahatsızlığıdır.  Vücutta titreme yavaş hareket etme gibi vücudun dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan hastalık, yaşın ilerlemesi ile birlikte daha sık görülür.  Parkinson hastalığı yavaş yürümek, yürürken ayakları yere sürmek, vücudun öne doğru eğik bir şekilde durması, depresyon, sıkıntılı ruh hali, kas ağrıları, konuşma bozukluğu, kısık sesle ve donuk konuşmak, yürürken kolların sallanmaması, terleme, hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü) ve yutma zorluğu gibi belirtiler gösterir. Tanısının konması ile birlikte ilaç tedavisine başlanan hastalara kapsamlı bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygulanmalıdır.

Parkinson rehabilitasyonunda amaç hastanın eklem hareketlerini geliştirmek, denge ve yürüme bozukluğunu gidermek, kol ve bacaklardaki titreme ve sertlikleri azaltmak, günlük yaşam faaliyetlerini geliştirmek, konuşma bozukluğunu düzeltmek ve genel kondisyonu iyileştirmektir. Rehabilitasyon kapsamında hastanın özelliklerine göre gevşeme egzersizleri, eklem hareket açıklığı egzersizleri, aerobik egzersizler, solunum egzersizleri, güçlendirme egzersizleri ile denge ve koordinasyon egzersizleri uygulanır. Hastalar, belirli aralıklarla takip edilip öğrendikleri bu egzersizleri evde de uyguladıkları taktirde yaşantılarını büyük ölçüde bağımsız ve güvenilir bir şekilde devam ettirebilirler.

 

 

Güncellenme Tarihi:7 Haz 2022, 13:15

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış