tren

Özel Atakent Hastanesi’nde “Kapalı Yöntemle Perkütan Balon Valvüloplasti” İşlemi Uygulandı

Özel Atakent Hastanesi Girişimsel Kardiyoloji Ünitesi’nde kalp kapağında darlık tespit edilen hastaya “Kapalı Yöntemle Perkutan Balon Valvülasyonu” işlemi uygulanarak daralmış olan kalp kapağı balon yardımıyla genişletildi.

50 yaşındaki kadın hasta, az efor sarf etmesine rağmen nefes darlığı yaşıyordu. Buna bağlı olarak felç yapıcı ritim bozukluğu gelişen hasta, Özel Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Kocaağa’ya başvurdu. Gerçekleştirilen araştırmada, kalp kapakçığında (mitral kapak) ciddi boyutta darlık tespit edildi. Açık kalp ameliyatı yerine kapalı yöntem ile tedavi tercih edilen hastaya “Perkütan Balon Valvüloplasti” işlemi uygulandı.

Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Rıfat Ulusoy’un da eşlik ettiği işlem ile hastanın kalp kapak darlığı giderilerek mevcut ritim bozukluğu elektroşok ile tedavi edildi. Genel sağlık durumu iyi olan hasta 24 saat sonra şifa ile taburcu edildi.

“Perkütan Mitral Balon Valvüloplasti” işlemi, mitral kapak darlığı durumunda, kapağı genişletmek için kullanılan bir prosedürdür. Mitral balon valvüloplasti işlemlerinde başarı oranı %90’ın üzerindedir. Çoğu hastada iyilik hali 20 yıla kadar sürebilir. Mitral kapağın yeniden daralması gibi durumlarda mitral balon valvüloplasti işlemi tekrarlanabilir. Uygun hastalara yapıldığında mitral balon valvüloplasti işleminin açık kalp ameliyatına göre birçok avantajı vardır:

  • Mitral kapak valvüloplastinin açık kalp ameliyatına göre en önemli avantajı hastanın genel anestezi almaması ve göğüs kafesinin açılmamasıdır.
  • Hastalar mitral kapak valvüloplasti işlemi sırasında uyanık olurlar.
  • Mitral kapak valvüloplastiden sonra hastanın yoğun bakım izlemi büyük olasılıkla gerekmez.
  • Ayrıca hastalar kısa sürede ayağa kalkıp çoğu zaman ertesi gün taburcu olurlar.

 

Kalp Kapağına Yerleştirilen Balon Görüntüsü

 

5 Tem 2022, 14:12