tren

Osteoporoz İle Osteopeni Arasındaki Fark Nedir?

Osteopeni ve Osteoporoz birbirinin devamı olan ve gittikçe yaygınlaşan hastalıklardır. Kemiklerimiz sürekli olarak yapım – yıkım döngüsü içindedir. Kemik yapılarındaki iki hücre grubundan biri olan ‘ Osteoblastlar ’  yapımdan, ‘ Osteoklastlar ’ ise yıkımdan sorumludur. Osteopeni ve Osteoporoz doğal yaşlanmanın beklenen sonucu olan bu yapım ve yıkımın önüne geçmesi süreçlerinin kemikteki yansımasıdır. Yaşlandıkça yeni kemik yapımı yavaşlar ve yıkım süreci hızlanır. Hızlanan yıkımın ilk neticesi ‘Osteopeni’ halidir.

Yıkım süreci yavaşlatılıp yapımı destekleyen tedbirler alınmazsa osteopeni derinleşir ve kemikler zaman içinde daha da koflaşıp boşalarak ‘Osteoporoz’ ortaya çıkar. Osteoporozlu kemik ufak bir travma, darbe, düşme, burkulmayla hatta bazen durduk yerde kendiliğinden kırılır veya çöker.

Kemik kaybının önlenmesi ve tedavisi için kemik yapımı için gerekli kalsiyum, D vitamini ve diğer besin maddeleri yeterince alınmalıdır. Ayrıca egzersiz, spor ve güneş ışığına maruz kalma kemik yapımını artırarak kemikleri güçlendirir. Sigara, alkol, aşırı kafein gibi kemik kaybını arttıran faktörlerden uzak durmak faydalıdır. Bazı durumlarda kemik yapımını arttıran ve kemik kaybını azaltan ilaçlar uygulanabilmektedir.

 

 

 

Güncellenme Tarihi:7 Haz 2022, 10:32

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış