tren

Kifoz- Skolyoz Cerrahileri, Disk Cerrahileri, Servikal & Torakolomber Stabilizasyon

Omurga eğrilikleri (Kifoz-Skolyoz) ve kırıklarında tanı ve tedavi ortopedi departmanı tarafından sağlanmaktadır. Omurga eğrilikleri doğuştan (konjenital) olabileceği gibi, sonradan da (edimsel) gelişebilmektedir.

Edinsel problemler genellikle yüksek enerjili yaralanmalar sonrasında gelişen omurga kırıkları ve bazen de kemik erimesi veya tümör yayılımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yaşa, travmalara ve dikkatsizce yük taşımaya bağlı omurga eklemlerinde yırtılmalar ve fıtıklaşmalar (Vertebral disk herniasyonları) gelişebilmektedir.

Omurga kemiklerinin arkasından geçen ve beyinden çıkıp hareket sistemine ve organlara giden sinirler bu bölgenin komplikasyon risklerini arttırmaktadır.

Bu tarz hastalıklara uygulanan omurga cerrahileri işlemleri, bu alanda tecrübe sahibi kişiler tarafından uygulanmalıdır.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 6 Haz 2022, 13:54

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış

    ETİKETLER: