tren

Öksürük Hangi Hastalıkların Habercisi?

Bir hastalık olmaktan ziyade belirti olarak değerlendirilen öksürük, vücudun solunum yollarındaki sekresyonları ve yabancı cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Sağlıklı kişilerde faydalı bir işlevi bulunan öksürük, birçok solunum yolu rahatsızlığının ve sistemik hastalığın en sık görülen bulgularındandır.

Öksürük, akut ve kronik olmak üzere iki farklı şekilde değerlendirilir. Üç haftadan uzun süren öksürük şikayeti kronik olarak nitelendirilir. Öksürük sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonu ve soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte akciğer tüberküloz, KOAH ve akciğer kanseri, kalp yetmezliği, astım atakları, sigara dumanı ve allerji gibi durumlar da öksürüğe neden olur.

Öksürük ile birlikte yüksek ateş, sarı veya pas rengi balgam varsa ve üç haftadan uzun sürmesi söz konusuysa hastanın vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmasında fayda vardır.

 

 

Güncellenme Tarihi:9 Haz 2022, 14:17

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

 

Doktora Danış

    ETİKETLER: