tren

Obezitenin Sebepleri

Gerçekleştirilen araştırmalar ile obeziteye sebep olan pek çok etmen tespit edilmiştir. Bölgesel olarak değişiklikler gösteren bu etmenlerden en sık karşılaşılanları “yeme bozuklukları (psikolojik etkenler)”, “bazı tıbbi hastalıklar (hormonal bozukluklar, diyabet, hareketsizliğe yol açan hastalıklar vb.)”, “genetik sebepler”, “bölgesel yaşam tarzı (fast food ile beslenme)”dır.

Obezitenin sebebinin tespit edilmesi, tedavi yaklaşımını değiştirmektedir. Örneğin yeme bozuklukları gibi psikolojik etmenler ile gelişen obezite, cerrahi yöntemler ile düzeltilemez. Hormonal bozukluklar nedeniyle gelişen obezitede endokrinolojik tedavilerin uygulanması gerekir. Tedavi esnasında uygulanacak diyet ve alınacak tedbirler, obezitenin nedenine göre seçilmelidir.

Yukarıda belirtilen sebepler nedeniyle obezite tek başına ameliyat ile düzeltilebilen bir durum değildir. Obeziteyi yaratan sebeplerin ortadan kaldırılması için çeşitli branş hekimleri, diyetisyenler, fizyoterapistler ve spor eğitmenleri tedaviye dahil olmalıdır.

Obeziteye yönelik alınan tedbirler ile sağlıklı kilo kaybı sağlansa bile uzun vadede yeniden kilo alımının engellenmesi, obeziteye bağlı gelişen hastalıkların takibi ve gerekiyorsa tedavisi en başta hazırlanan program dahilinde çözümlenmelidir.

Hastanemiz obezite ekibi, ilk değerlendirmeden sonra kişiye uygun olan programı belirler ve bu programın sağlıklı şekilde ilerlemesini takip eder. Obezite ekibi düzenli aralıklarla toplantılar yaparak tedavi programına alınan kişileri takip eder ve gerekli müdaheleleri yapar. Belirlenen hedeflerin altında kalınan durumlarda tedavi programını yönlendirir. Program başarıya ulaşsa dahi uzun vadeli takiplerle yeniden kilo alınmasının önüne geçmeye çalışır.

 

26.05.2022, 11:39

Doktora Danış