tren

Obezite Cerrahisi

Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve düzenli diyet uygulamasına rağmen kilo veremeyen hastalarda, obeziteye bağlı hastalıkları belirlendikten sonra operasyon kararı verilir.

Operasyon öncesinde hastanın, geniş kapsamlı olarak incelenmesi gerekir. Hastanemizde bu inceleme, operasyon kararı almadan çok daha önce gerçekleştirilmektedir. Genel anestezi uygulanacak olan her hastada olduğu gibi anestezi öncesi rutin değerlendirmeler yapılır.

Ameliyat, kapalı (laparoskopik) olarak yapılır. Karın boşluğu, küçük deliklerden girilerek gaz ile şişirilir. Mide hacmini küçültmek amacı ile özel stappler (zımbalar) kullanılarak gerekli müdahaleler tamamlanır ve işlem sona erer. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürer.

Hastanın ameliyat sonrasında yaklaşık 3 gün hastanede kalması gerekir. Komplikasyon gelişmemesi, ağızdan beslenmeye başlaması ve barsak hareketlerinin düzene girmesiyle hasta taburcu edilir.

Ameliyatın ardından birinci ay, üçüncü ay ve birinci yılda cerrahi kontroller ve bundan daha sık olmak üzere diyetisyen kontrolleri planlanır. Uygun zaman aralıklarıyla yapılan kontroller ile diyet ve sportif aktiviteler düzenlenir.

Ameliyat, obezite tedavisi için son tercihtir. Gelişebilecek hayati komplikasyonların önlenmesi amacı ile yapılır. Zamanlaması önemlidir. Uygulanan cerrahi tedavi dünyanın her yerinde aynı olsa dahi ameliyata hazırlık ve ameliyat sonrası takip her merkezde farklılıklar gösterir. Hastanemizde uygulanan ameliyatların ardından 1 yıllık takip planlanmakta ve sürecin sağlıklı işlemesi hedeflenmektedir.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 26.05.2022, 14:13

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

Doktora Danış