tren

Meme Kanseri Riskini Azaltmak Mümkün

Süt bezleri veya sütü meme başına taşıyan kanallardaki hücreler arasında çeşitli etkenler sonucu kontrolsüz şekilde çoğalan ve başka organlara yayılma olasılığı taşıyan hücrelerden meydana gelen tümöral bir oluşum olan meme kanserinin nedeni tam olarak bilinmese de, genetik yatkınlık oluşturan gen mutasyonu, kanser riskini artıran bir etken olarak kabul ediliyor.

Kanserleşen bir hücrenin anlaşılacak boyuta gelmesine kadar bir hayli zaman geçer. Kadınlar genelde 1 cm.’ ye ulaşmış bir kitleyi elle muayene ile fark edebilir. Kanser uzak organlara yayılmışsa, meme kanserinin ilk bulgusunu nadiren bu yayılımlar oluşturur. Bayanların, memede veya koltuk altında ele gelebilen kitle, meme başında içe doğru çekilme veya şekil bozukluğu, meme başından gelen şeffaf renkli ya da kanlı akıntı, meme başı derisinde kabuklanma ve soyulma tarzında görülen değişiklikler, memede yara veya kızarıklık ile ödem, şişlik ya da içe doğru çekintiler fark etmesi durumunda muhakkak  bir uzmana danışması gerekir.

Her hastalıktan olduğu gibi meme kanserinden korunmak içinde alabileceğiniz önlemler mevcuttur. İlk olarak ideal kilonuzu koruyarak kilo almanın yarattı meme kanseri riskini azaltın. Tıbbi gerekçeler olmadıkça kadınlık hormonu ilaçlarından mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Spor yapmak kilo kontrolünü sağlar ve yüksek östrojen düzeyini dengeler. Bağışıklık sistemini de güçlendirdiğinden düzenli olarak spor yapmak kanserden korunmada etkili bir önlem.  Alkolden, östrojen metabolizmasını etkilemesi ve kan östrojen düzeyini yükseltici etkisi sebebiyle  uzak durulması gerekiyor. Sigara kullanımı birçok kanserin gelişme riskini artırıyor. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için sigaradan uzak durmak şart. Kanser belirtilerini erken tanımada tarama testleri çok önemli. 20 yaşından sonra düzenli olarak her ay kendi kendinizi muayene edin. 20 yaş ile 40 yaş arasında 3 yılda bir, 40 yaş üzerinde ise her yıl muhakkak hekim muayenesinden geçin. Yine 40 yaşın üzerinde her yıl mammografi çektirin.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 7 Haz 2022, 14:46

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

 

Doktora Danış