tren

Literatürde Az Görülen Bir Vaka Özel Atakent Hastanesi Kardiyoloji Ünitesi’nde Başarıyla Tedavi Edildi

Açık kalp cerrahisi ile tanı ve tedavisinin neredeyse imkansız olduğu kanamalı bir vaka, Özel Atakent Hastanesi Kardiyoloji Ünitesinde “Anjiyo ile Embolize Etme” yöntemiyle Kardiyoloji Uzmanları Uzm. Dr. Mehmet Kocaağa ve Uzm. Dr. Fatih Rıfat Ulusoy tarafından başarıyla tedavi edildi.  
77 yaşındaki kadın hasta, Özel Atakent Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’ne kalp yetersizliğine bağlı olduğu düşünülen şikayetler ile getirildi. Kan değerleri aniden düşen ve şoka giren hastanın çekilen ilaçlı tomografi tetkikinde, karın bölgesinin arkasına doğru (retroperiton) ince küçük bir damardan iç kanama yaşadığı tespit edildi. Açık kalp cerrahisi ile kanama yerinin tespit ve tedavisinin mümkün olmadığı hastaya anjiyo işlemi uygulandı. Kardiyoloji Uzmanları Uzm. Dr. Mehmet Kocaağa ve Uzm. Dr. Fatih Rıfat Ulusoy tarafından gerçekleştirilen anjiyografi ile ince damarın içine kadar girilerek sıvı embolizan partikül denilen özel bir madde ile kanayan ince damar tıkanarak kanama durduruldu.
Literatürde az sayıda görülen bu vaka ve tedavi, girişimsel kardiyolojinin ne kadar değerli olduğunu gösteren bir uygulama örneği oluşturdu. Özel Atakent Hastanesi Kardiyoloji Ünitesinde gerçekleştirilen “Anjiyo ile Embolize Etme” sayesinde, bu yöntem dışında başka şansı olmayan hasta başarılı bir şekilde tedavi edildi.
30.05.2022, 09:24
ETİKETLER: