tren

Lazerle Yenilenmiş Bir Cilde Kavuşmak Mümkün

Lazerle cilt gençleştirme, estetik dermetolojide son yıllarda başarı ile uygulanan; yüz, boyun, göğüs ve ellerde yaşlanmaya bağlı izlerin yok edilmesi için kullanılan bir yöntem. Uygulama esnasında cilde temas eden lazer ışınları ısıya dönüşür ve kolajen üretimi tetiklenir. Kolajen üretimi yeni bağ dokusu oluşumunu sağlayarak cilde canlı bir görünüm kazandırır. İşlem anında lazerin cam ucu cilde temas ettirilerek yoğun ışık atışları yapılır. Cihazın ucu soğuktur, böylece ışığın cilt yüzeyine zarar vermesinin önüne geçilir. Uygulanan lazer ışınları ciltte mikro kanallar açar ve kollajen üretimini stimüle eder. Tedaviden sonra ciltte oluşan mikro yaralar hafif kızarıklık oluşturabilir. Görülebilecek kabuklanma da yavaş yavaş geçer. Tedavi seansları 10-15 dakika arasında sürer en az 5-6 seans şeklinde devam eder. Uygulama sonrasında hastalar günlük yaşamlarına kolayca dönebilirler. Gözle görülür iyileşme her seanstan sonra kademeli olarak görülür. Sonuç olarak ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltarak yaşlanmakta olan cilde sağlıklı bir görünüm kazandırılır.

Cilt yenileme işlemi öncesinde: güneş banyosu ve solaryum yapılmamalı, kan pıhtılaşmasını önleyen aspirin, coraspin, plavix gibi ilaçlar ile akne tedavisinde yaygın kullanılan izotretinoin grubu ilaçlar kullanılmamalıdır. Cilt soyma (peeling) gibi uygulamalar yaptırıldıysa muhakkak belirtilmelidir. Tedaviden sonra 6 ay süre ile doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan ve solaryuma girmekten kaçınılmalıdır. Bu süre boyunca yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular kullanılmalı, uygulamadan sonraki ilk gün duş alınmamalıdır. Hekiminizin önerdiği yara iyileştirici pomadlar ve güneş koruyucu preparatlar kullanılmalıdır.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 15:50

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış