tren

Karotis Arter Hastalığı

Karotis arteri (şah damarı) boyunun iki tarafında bulunan ve ana atardamardan beyne kan akımını sağlayan damardır. Bu damar kan pıhtısı veya yağ plağı ile daralabilir veya tamamen tıkanabilir. Bu durumun en sık rastlanan nedenleri sigara tüketimi, şeker hastalığı ve hipertansiyondur. Karotis arterinin darlık ve tıkanıklıklarında beyine giden kan akımı bozulacağından hastada çeşitli nörolojik şikayetler ortaya çıkar. Bu şikayetler baş dönmesi, gözlerde kararma, dengesizlik gibi geçici şikayetler olabileceği gibi geçici veya kalıcı inme (felç) gibi ciddi durumlara da neden olabilir.

Karotis darlığı ve tıkanıklığı felç riskini doğurduğundan vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir. Ani gelişen görme, konuşma bozukluğu veya denge bozukluğu yaşıyorsanız, şiddetli baş ağrınız mevcutsa, ani zihinsel bozukluk veya bellek kaybı meydana gelmişse, vücudunuzun belli bölgelerinde hissizlik ve uyuşma hissediyorsanız vakit kaybetmeden uzman bir hekime danışmanızda fayda vardır. Karotiste meydana gelen kritik seviyede olmayan daralmalar genelde ilaçlı tedaviye olumlu cevap verir. Bu darlığın derecesi arttığında Karotis artere Stent takılması veya Karotis endarterektomisi denilen Cerrahi bir işlem uygulanması gerekli hale gelebilir. Ameliyattan sonra koruyucu tedavinin devam ettirilmesi gerekir. Hasta sigara içiyorsa bırakmalı, şeker hastalığı ya da tansiyon problemi varsa kontrol altında tutulmalı ve pıhtılaşmayı önleyici ilaç kullanması gerekir.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 8 Haz 2022, 16:23

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

 

Doktora Danış