tren

Bölüm Hakkında

Ciddi bir şekilde çürüyen ve enfekte olan bir dişi onarmak, ağrısını ortadan kaldırmak ve kurtarmak (kaybedilmesini önlemek) için kullanılan tedavi yöntemidir. Çürük zamanla dişlerin içinde bulunan sinir odasına (pulpa) ilerlediğinde dişte sürekli bir ağrı meydana gelir. Ağrıyan diş uzun süre ihmal edildiğinde hem çevredeki dokulara enfeksiyon yayılır hem de diş kaybedilebilir.

Kanal tedavisi dişte oluşan duruma bağlı olarak tek seansta ya da iki seansta gerçekleştirilir. Seans sayısı duruma göre artırılabilir. Kanal tedavisinde ilk adım kök kanallarının şeklini görmek için bir röntgen çekmek ve çevresindeki kemikte herhangi bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığını tespit etmektir.

Ağızdaki dişler tek köklü  (ön grup dişler) , iki köklü (premolar dişler) ve üç köklü (azı dişler) olabilir. Bazen anatomik farklılıklar nedeniyle fazla kök olabilir.

Çürüğün ilerlemesine bağlı olarak kanal tedavisi bir tercih değil mecburiyet olabilmektedir.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 15.02.2022, 12:18

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Doktora Danış