tren

Influenza A + B (Grip) Virüsünü 30 Dakika İçinde Tespit Etmek Mümkün

Grip, influenza A,B, C virüslerinin neden olduğu, oldukça bulaşıcı ve hızlı yayılım gösteren bir hastalıktır. 2-3 günlük kuluçka döneminden sonra ani başlayan yüksek ateş, öksürük, halsizlik, miyalji ve baş ağrısı gibi belirtiler ile seyreder. Her yıl dünyada çocukların yaklaşık % 20’sinde, erişkinlerin ise % 10’unda semptomatik influenza A ve B virüs enfeksiyonları gelişmektedir. Bu enfeksiyonların erken tanısı, gereksiz antibiyotik kullanımının azaltılmasını ve zamanında, uygun antiviral terapinin uygulanmasını sağlamaktadır.

Respiratuvar sinsitiyal virüs (RSV) ise iki yaşına kadar hemen hemen tüm çocukları enfekte eden çok yaygın ve bulaşıcı bir virüstür. RSV bebeklerde bronşiyolit ve zatürre gibi yaşamı tehdit eden solunum yolu enfeksiyonlarına yol açar. Ayrıca bebeklikte geçirilen RSV ileri yıllarda reaktif hava yolu hastalığı (RAD- reaktive airway disease) gelişimine yol açabilir.

Erken tanının önemine rağmen influenza virüs enfeksiyonlarının klinik ayrımı, grip hastalığında görülen semptomların diğer solunum yolu virüs enfeksiyonlarında da meydana gelmesinden dolayı oldukça zordur. Bu durumda hasta bireyin tedavisi ve salgınların kontrolünün sağlanmasında, influenza virüsünün kesin tanısına imkan veren laboratuvar tetkiklerine başvurulmaktadır. İnfluenza A veya B taşıyıp taşımadığınızı belirlemek; doktorunuzun hızlıca tedavinize karar vermesine yardımcı olmak  ve gribin çevrenizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemeye yardımcı olmak amacıyla belirtilerin başlamasından itibaren 48 saat içinde  influenza antigen testi yapılır. Nazofarengeal (burun) sürüntüsü ile yapılan test 30 dakika içinde sonuç verir. RSV virüsünden şüphenilen durumlarda da Directigen EZ RSV testi uygulanabilmektedir. Her iki test de doğru teşhise olanak tanıdığı ve kısa sürede sonuç verdiği için hastanemizde başarıyla uygulanmakta olan ve teşhis aşamasında sıkça başvurduğumuz yöntemlerdir.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 6 Haz 2022, 15:55

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış