tren

Hidrosefali Öğrenme Güçlüğü Oluşturabilir

Hidrosefali, kafa içindeki suyun miktar olarak arttığı durumdur. Bu durum kafa içerisindeki basıncın artmasına ve bıngıldak kapanmadan önce kafa büyümesine sebep olmaktadır. Hidrosefali hastalığı en belirgin olarak baş ve göğüs çevresi arasındaki uyumsuzlukla kendini göstermektedir. Bunun yanında 0-2 yaşta ince tiz sesle ağlama, kafadaki damarlarda belirginleşme, gözlerde batan güneş manzarası olarak tanımlanan gözlerin yukarıya doğru bakamaması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. 2-6 yaşta ise kafa içi basıncındaki artışa bağlı olarak baş ağrısı, kusma, çift görme, huzursuzluk, denge sağlamada problemler, konuşma ve yürüme geriliği gözlemlenebilir. 6 yaştan sonrada baş ağrısı aynı belirtiler arasındayken ayrıca kusma, kilo kaybı, okul başarısında düşmeler, görme bozuklukları, dalgınlık, unutkanlık gibi davranış değişiklikleri görülmektedir.

Baş ve göğüs çevresi arasındaki uyum en dikkati çeken bulgu olmakla birlikte anne ve babalar bunun bilincinde olmalı ve takibini yapmalıdır. Aylık kafa çevre ölçümlerinin yapılması ve kontrol altında tutulması hidrosefalinin tanısı için önemlidir.

Hidrosefalinin tedavisi çoğunlukla nedene yöneliktir. Belirgin bir nedenin bulunamadığı durumlarda fazla sıvının vücudunun başka yerine gönderilmesine yönelik uygulamalar yapılır. Hidrosefali ameliyat edildikten sonrada ömür boyu takip gerektiren bir hastalıktır. Zamanında müdahale edilmeyen hidrosefalik çocuklarda, öğrenme güçlüğü oluşabilir. Anne ve babalar bu konuda bilgilenmelilerdir. Bebeklerinin baş çevresi büyümesini evde takip edebilirler. Baş çevresinde bir uyumsuzluk, bıngıldağında şişme ya da gözlerinde aşağı bakış durumları gibi bulgulara rastlanırsa doktora başvurulmalıdır.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 2 Haz 2022, 13:56

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

 

 

Doktora Danış