tren

Mide Balonu

Obezite Tedavisinde Diyet ve Sportif Aktiviteye Yardımcı Endoskopik Yöntemler

Endoskopik olarak mideye uygulanan botoks veya balon yerleştirme işlemi, obezite tedavisinde kilo vermeye yardımcı yöntemlerdir. Mide botoksunda, uygun miktardaki botoks, endoskop yardımıyla midede yaklaşık 30 kadar noktaya enjekte edilir. Tokluk hissi yaratması amaçlanan bu yöntem, anestezi altında uygulanır ve yaklaşık 30 dakika sürer. Hastanede yatmayı gerektirmez. İşlemden birkaç saat sonra eve gitmek ve 1-2 gün sonra çalışma yaşamına dönmek mümkündür.

Mide hacmini azaltmaya yönelik uygulanan “mide balonu”, anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Uygulama, 30 dakika ile 1 saat arası sürer. İşlemden birkaç saat sonra eve gitmek ve 1-2 gün sonra çalışmaya başlamak mümkündür.

Her iki uygulama da obezite için temel tedavi yöntemleri değildir. Diyet yapılmaksızın fayda sağlamazlar. Botoks işleminin tokluk hissi yaratması ve mide balonunun mide hacmini küçültmesi diyete yardımcı yöntemlerdir. Sportif aktiviteler ile desteklenmelidir. Etkileri 3-6 aya kadar sürer. Mide balonunun uygun kilo kaybı sağlandıktan sonra endoskopi ile çıkarılması gerekir.

Obezite tedavisine yardımcı olarak her iki yöntemden biri uygulanabilir. Aynı anda yapılmazlar. Hangi yöntemin seçileceği hekimin kararı ve tecrübesine bağlıdır.