tren

Günlük Hayatta Ağrıları Nasıl Kontrol Altına Alabiliriz?

Bir çoğumuz, günlük işlerimizi yürütürken çeşitli sebeplerle ağrılara maruz kalabiliyoruz. Bu ağrılar kimi zaman bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilirken kimi zaman da yanlış hareketlerden kaynaklanan hatalar sebebiyle yaşanabiliyor. Bu ağrıları yaşamamanız için size birkaç öneri:

Alışverişte el arabasına malzeme yerleştirirken öne doğru belden bükülmeyin. Aldıklarınızı, tek ayağınızı kaldırarak golfçü kaldırışıyla belinize en az yükü vererek el arabasına yerleştirin.

Çamaşır ve bulaşık makinesine kirlileri küçük parçalar halinde yerleştirin. Makineyi doldurup boşaltırken dizleriniz üzerine çökün, kalkarken makineden destek alın.

Mutfak dolaplarından tabak vs. alırken yüzünüz rafa dönük, bir ayak diğerinin önünde olsun. Başınızı yukarıda, belinizi dengede tutun.

Elektrik süpürgesini vücudunuza yapışıkmış gibi tutun. Öne doğru eğileceğinize ayaklarınızı ve bacaklarınızı hareket ettirin.

Mutfakta bulaşık yıkarken tezgâh altındaki dolap kapaklarından birini açın. Tek ayağınızı rafa yerleştirerek bütün yükü belinize vermekten kaçının.

Arabaya binerken yüzünüz dışa bakacak şekilde koltuğa oturun. Hafifçe ayaklarınızı bükün. Baş ve omuzlarınızla öne doğru dönerken ayaklarınızı arabaya sokun. Direksiyondan destek alabilirsiniz. İnerken de bunun tam tersini yapın.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi:7 Haz 2022, 09:47

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış