tren

Grip ve Soğuk Algınlığı Birbiriyle Karıştırılıyor

Havaların soğuması ile birlikte solunum yolu hastalıklarında da artış yaşanmaktadır. Bu aylarda en sık karşılaşılan şikayetlerin başında şüphesiz grip ve soğuk algınlığı gelmektedir. Grip ve soğuk algınlığı farklı hastalıklar olmalarına rağmen çok sık karıştırılmaktadır.

İnfluenza adlı bir virüsün neden olduğu grip, 39° C ve üzerinde seyreden yüksek ateş, şiddetli kas, eklem ve baş ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır. Soğuk algınlığı ise burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğazda yanma hissi ve kuru öksürük ile seyreden bir rahatsızlıktır ve yavaş ilerler. Grip enfeksiyonu ise birkaç saat içinde aniden ortaya çıkar. Boğaz ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi üst solunum yolu şikâyetleri gripte daha hafif seyreder, soğuk algınlığı ile arasındaki en önemli fark ise yüksek ateştir.

Virüslerin neden olduğu üst solunum yolu hastalıklarına özgü bir tedavi yoktur. İyileşme sürecine yardımcı olarak ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar verilebilmektedir. Hastalara istirahat etmeleri, bol sıvı tüketmeleri önerilir. Virüsler nedeniyle oluşan enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi etkisizdir. Eğer 3 günden fazla süren, zaman zaman düşüp tekrar yükselen ateş şikayeti mevcutsa ve hastanın genel sağlık durumu iyi değilse uzman bir hekime başvurmak gerekir.

 

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 6 Haz 2022, 15:39

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

Doktora Danış