tren

Göz Tembelliği

Kişinin, gözün sinir tabakasını ve sinir yollarını tutan bir hastalık olmamasına rağmen görme kapasitesini artıramaması olarak tanımlanan göz tembelliği, fark edilmesi zor, fakat tedavisi en kolay hastalıklardan biri. Hastalığın tedavisinde göz tembelliğine sebep olan durumların bir an önce ortadan kaldırılması ve görme sinirinin uyarılmaya başlanması gerekir. Göz tembelliği her yaşta görülebilir. Özellikle çocukların, hiçbir görme problemi yaşamasa bile 3 yaşına kadar en az bir defa göz muayenesinden geçmesi gerekir.

Göz tembelliği çeşitli nedenlerle oluşabilmektedir. Var olan şaşılık problemi, bir göz ile diğeri arasında bir numaradan daha fazla fark olması, yüksek derecede astigmat, miyop veya hipermetop problemi, kornea yapısı ile ilgili olan hastalıklar ve göz kapağı düşüklüğü gibi görme eksenini kapatan hastalıklar göz tembelliğinin en yaygın nedenleridir.

Göz tembelliği erken fark edilirse kolayca tedavi edilebilir. En başarılı sonuçlar 6 yaşına kadar alınmaktadır. İyi gören gözün belirli aralıklarla kapatılarak tembel olan gözün çalıştırılmasını amaçlayan tedavi göz tembelliğinde en sık uyguladığımız yöntemdir. Bu uygulama ile görme yeteneğinin kademeli olarak yükseltilmesi hedeflenir. Ardından gözlük kullanımına başlanarak ve her iki gözün de sağlıklı şekilde görmesi sağlanmaya çalışılır. Cerrahi müdahalenin uygulanamadığı göz tembelliği hastalığında, pleoptik tedavi, ortoptik tedavi, kapama tekniği, İlaçla tedavi, cam tedavisi tercih edilebilecek diğer iyileştirici uygulamalardır.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 7 Haz 2022, 16:16

Bu içerik, Atakent Sağlık Grubu Tıbbi Yayın Kurulu’nun onayı ile yayınlanmıştır. Sayfada yayınlanan içerikler kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik içerikler bulunmamaktadır. Doğru tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

 

 

Doktora Danış