tren

Görüş, Öneri ve Şikayet Politikası

Anasayfa » Görüş, Öneri ve Şikayet Politikası

Görüş, Öneri ve Şikayet Politikamız

Hasta İlişkileri Bölümlerimiz, sağlık kuruluşlarımızdan arzu ettiğiniz hizmeti almanızı ve memnuniyetinizi sağlamak için tüm hasta ve hasta yakınlarımızın hastanemiz ile ilgili görüş ve düşüncelerini alır; bildirilen tüm görüşleri ilgili departman yöneticileri ile değerlendirir ve sizlerin talepleri doğrultusunda hizmet kalitemizi artırmak için çalışır; değerlendirme sonrası alınan kararlar ve sonuçlar hakkında bölüme bildirimi yapan hastamıza geri dönüş yapar.

Hasta İlişkileri Bölümlerimiz, sizlerin memnuniyetine katkı sağladığı kadar, sizlerin öneri ve görüşleri ile sağlık kuruluşlarımızın gelişimine de katkı sağlar. Görüş, öneri ve şikayetleriniz ile Hasta İlişkileri Bölümümüzün yanı sıra ilgili tüm üst düzey yöneticilerimiz çözüm amaçlı ilgilenir.

Görüş, öneri veya düşüncelerinizi aşağıda yer alan kanallar aracılığı ile Hasta İlişkileri Bölümlerimize iletebilirsiniz:

  • Görüşlerinizi internet kanalıyla bildirmek için web sayfamızda yer alan “Görüş ve Öneri” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
  • Ayrıca, posta adresimize mail gönderebilir, katlarımızda ve bekleme salonlarımızda bulunan anket formlarını doldurabilir, Hasta İlişkileri Bölümü Yetkililerimiz ile yüz yüze görüşme talep edebilir ya da telefon ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.